Livrädd för spoilers

Jag har inte läst Game of Thrones-böckerna. Nu när jag ser serien fattar jag varför jag borde ha gjort det, men jag har varit så dålig på att läsa böcker på senare år. Det gör inte så mycket. Jag tillgodogör mig massor av kultur i alla fall. Serier, filmer, musik och ljudböcker. Men sitta ner och läsa? Vem har tid med sådant?

På grund av att jag inte läst böckerna är jag nu när serien är så fantastiskt bra helt livrädd för att någon ska spoila. Därför är detta twitterflöde inte speciellt väl avläst av mig. Jag litar inte på folk. De kanske berättar mer än vad de ska!

Nu fick jag ändå syn på denna lilla artikel om den coola tjejen Maisie Williams, som spelar Arya. Hon blev min favoritkaraktär nästan omedelbart i första avsnittet. Det går inte riktigt att beskriva varför, men hon var så trotsig och visste vad hon ville och vägrade finna sig i att världen inte var gjord enligt hennes synsätt.

Av det lilla jag hört är Maisie inte helt olik till sättet. Det kanske är helt fel, men jag tänker välja att tro det i så fall. Hon är min nya idol. Hon får bo på min idol-hylla tillsammans med Hermione och Starbuck.

Related Posts with Thumbnails

About Vidde

Vidde heter egentligen Johanna Julén och bor i Västerås. Hon har varit styrelseledamot för Piratpartiet och tycker att när folk delar med sig av saker så är det någonting bra som sker. Vidde arbetar på ett stort webbhotell med domänadministration, skulle man kunna säga. Vidde är snart mamma till en liten individ som vi inte känner ännu. På bloggen skriver, tycker och tänker hon om saker som berör henne.

3 kommentarer till Livrädd för spoilers

  1. Johanna Julén skriver:

    Blogg: Livrädd för spoilers http://bit.ly/lF06vi #Game_of_Thrones #idol #Maisie_Williams

  2. Hanna skriver:

    Ack, Maisie är så COOL!

    Jag har älskat henne sedan jag fick veta att hon trots att hon är högerhänt envisades med att lära sig hantera sitt svärd med vänster hand, för Ayra är vänsterhänt. Hon till och med tillrättavisade regissör/stuntperson/vemdetnuvar när denne ville att hon skulle hålla svärdet i höger hand. Dedikerat! <3

    Jag fattar heller inte hur ni som inte läst böckerna vÃ¥gar hänga pÃ¥ internet alls just nu… Men snart fÃ¥r ni veta hur det slutar. Snart! :D
    Hannas senaste post : Hiss!

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

Följande HTML-taggar och attribut är tillåtna: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

CommentLuv badge

Notify me of followup comments via e-mail. You can also subscribe without commenting.